Mézes krémes

A mézes krémesre is igaz az a mondás, hogy "ahány ház, annyi szokás". A lényeg, hogy bármilyen verzióban, de sokak számára ellenállhatatlan és lenyűgöző ez a puha tésztájú, kellemesen illatos, mézes, krémes sütemény! Érdemes 1 napot állnia, hogy jól átpuhuljanak a tésztalapok - bár az is igaz rá, hogy minél tovább áll, annál finomabb! Épp ezért karácsonyra nem csak az íze és illata miatt tökéletes, hanem azért is, mert már el lehet készíteni az ünnep előtt néhány nappal. ...és érdemes jól eldugni is! 😊
Ez már a második mézes krémes recept nálam - Anyukám kedvence. Egy másik fajtája pedig a férjem gyerekkori süteménye, mely ide kattintva található. Küldöm szeretettel minden mézes krémes rajongónak!




Hozzávalók:
kb. 15 szelethez
40 dkg liszt
1 kávéskanál szódabikarbóna
 kb. 6 dkg vaj
10 dkg kristálycukor
1 tojás
3 evőkanál tej
6 dkg méz

A krémhez:
3 dl tej
6 dkg búzadara
10 dkg puha vaj
15 dkg porcukor
1 kisebb citrom reszelt héja (bio)

+ 3-4 evőkanál sárgabaracklekvár

A mázhoz:
3 evőkanál kristálycukor
3 evőkanál víz
2 evőkanál kakaópor
5 dkg vaj


 A pöttyös kézműves kerámiák megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linken:







Elkészítés:
  1. A lisztben elkeverjük a szódabikarbónát.
  2. A cukrot, vajat, mézet, tojást simára keverjük, majd alacsony lángon, gyorsan kevergetve összefőzzük. Nem forraljuk, csak kicsit összefőzzük! Langyosra hűtjük!  Majd hozzáadjuk a liszthez és tésztává gyúrjuk. (Ha nagyon keménynek érezzük a tésztát, adjunk még hozzá pici puha vajat, hogy könnyebben lehessen nyújtani, könnyen kezelhető tészta legyen.)
  3. A tésztát 3 egyenlő részre vesszük, mindegyiket kinyújtjuk kb. 3-4 mm vékony, téglalap alakúra. Egy tepsi hátulját vékonyan bevajazzuk, a nyújtófa segítségével rátesszük az egyik tésztát és előmelegített 180 fokos légkeveréses sütőben kb. 5-6 perc alatt megsütjük. Ugyanígy járunk el a maradék 2 tésztával is. (Ne süssük túl a tésztát, mert akkor nem fog megpuhulni a krémtől! Amikor kezd picit barnulni a széle, akkor már jó, vegyük ki a sütőből még akkor is, amikor a tészta közepe még puha - majd megszilárdul, miután kihűlt.)
  4. A krémhez a tejet és a búzadarát alacsony lángon, kevergetve sűrűre főzzük, majd a lábast hideg vízbe állítva, kevergetve kihűtjük a krémet
  5. A vajat a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a búzadarás krémet és tovább habosítjuk. Utólag reszelt citromhéjat keverünk bele.  
  6. Összeállítás: Az alsó lapot egyenletesen megkenjük a baracklekvár felével, erre rákenjük óvatosan a krém felét. Aztán ismét tésztalap, erre a maradék baracklekvár egyenletesen, majd a krém második fele, végül a harmadik tésztalapot is rányomjuk enyhén.
  7. A mázhoz a hozzávalókat alacsony lángon, kevergetve összeolvasztjuk (csak összeolvasztjuk, nem forraljuk!). Majd állni hagyjuk kb. 20 percig, hogy ne legyen annyira folyós, különben az összes lefolyik a tészta tetejéről. 20-25 perc után, amikor úgy érezzük, hogy már kellően dermedt egy kicsit, de még folyik, egyenletesen bevonjuk vele a tészta tetejét.
  8. Egy éjszakára a hűtőbe tesszük puhulni és dermedni. De az sem baj, ha 2 éjszaka áll, annál finomabb és puhább lesz! Mielőtt tálalni és szeletelni szeretnénk, érdemes 20 perccel hamarabb kivenni a hűtőből, hogy könnyen szeletelhető legyen. 



Jó étvágyat! 

A kisfiam tegnap este megígértette velem, hogy ha Ő elalszik,
akkor Én várom és lesem meg a Mikulást éjszaka, amikor a csomagot az ablakba teszi. 
Így várakoztam elgondolkodva, miközben a férjem készített egy képet az esti félhomályban.  😉


Boldog Mikulást mindenkinek! 

Megjegyzések

A legnépszerűbb receptek a múlt hónapban